AKTUÁLNĚ 2023

Otevíráme 27. sezonu Vesnických sportovních her.

Co nás v ní v roce 2023 čeká? Po několika letech společného soutěžení nás opustily Zbyslavice, ale vrátily se Dolní Lhota a Velká Polom, takže opět soutěží historicky maximální počet dvanácti obcí. Skladba soutěží zůstává beze změn a teď jen vzýváme všechny kompetentní živly, ať se na aspoň jedné ostravské sjezdovce objeví sníh, abychom mohli začít první disciplínou, plánovanou na 9. nebo 16. února(podle sněhových podmínek)

Sezona 2019, jaká byla?

Povedená, zajímavá, plná změn. Hned na startu sezony přišla nejvýraznější změna a to rozšíření počtu soutěžících obcí na dvanáct, což je vůbec nejvyšší číslo v celé historii soutěže. Pořadatelům některých sportů tak naskočily hluboké vrásky, jak svou soutěž organizačně zvládnout, ale je třeba říct, že zbytečně, všechny soutěže proběhly bez zádrhelů na jedničku, i když měly třeba změněné herní schéma. To naopak přispělo k oživení soutěží a vneslo do nich nový prvek. Zájem o účast v seriálu stále stoupá, ale z hlediska organizačního jsme asi blízko horní hrany počtu soutěžících obcí.

Bohužel jsme se pro letošek rozloučili se soutěží v hasičském útoku. V podstatě z důvodu nezájmu některých obecních hasičských sborů. Možná by jejich postoj stál za zamyšlení obecních zastupitelstev při schvalování jejich podpory, vždyť mezi sporty obsaženými ve VSH, právě jeho představitelé rádi deklarují nejtěsnější sepětí s domovskými obcemi.

Mezi novinkami, kterých jsme se letos dočkali, byl běh organizovaný staronováčkem, Dobroslavicemi, jež se naposledy účastnily soutěže v roce 2012. V zámeckém parku se podařilo postavit dvouokruhovou trať, která od závodníků sklidila velkou pochvalu. Také soutěž v terénní lukostřelbě pořadatelé z Velké Polomi stále inovují a letošní lov medvěda byl zábavným překvapením pro všechny elfy. Jak už bylo řečeno, kvůli vyššímu počtu obcí bylo nutno opustit herní schéma každý s každým, což možná nepotěšilo dlouholeté tradiční hegemony, ale zase dalo šanci více týmům a do soutěží přineslo napětí . Napětí bylo také vidět při pohledu do výsledkových tabulek. Na vedoucí pozici se v průběhu roku celkem sedmkrát(!) vystřídalo pět obcí, což je nejvíce za posledních pět let.(předchozí statistiku neznáme) Také těsnost bodových zisků je na maximu, první a druhé místo dělí bod, stejně tak třetí a čtvrté.

Nevedeme statistiku účastníků soutěží, ale na první pohled bylo letos vidět, že se startovní pole omlazuje. Nejmarkantněji je to vidět třeba v plavání, ale i taková sálová kopaná už letos nebyla vůbec soutěží starých pánů. Což je jedině dobře a dává naději, že se VSH dočká ještě mnoha repríz. Takže stačí jen vydržet, trénovat, nestydět se a ono to přijde.

Sportu zdar

Cyklistika - MTB Plesenská stezka 5. 10.

Sobotní cyklistická soutěž MTB v rámci Plesenské stezky si vybrala daň v podobě hodně špatného počasí. hustý déšť před startem ustal, ale zima zůstala. A tak v osmi na d nulou soutěžilo deset obcí. Bez Dobroslavic a Velké Polomi se na bedně na nejvyšší stupínek postavily opět Klimkovice na druhé místo dosáhl staronováček Vřesina a na třetí po loňském stříbru spadla Plesná. V celkovém pořadí se situace na prvních pěti místech stala ještě vyrovnanější, takže poslední dvě soutěže budou hodně zajímavé.

Terénní lukostřelba 14.9. Velká Polom

Lukostřelby se letos zúčastnilo 45 startujících z 12 obcí. Počasí přálo a střelce čekal v okolí Rybářské bašty Pod Majerákem ve Velké Polomi okruh s 12 figurínami. Lukostřelci se potkali opět s malou inovací soutěže, kdy se zásluhou 1. indiánské zbrojovky rozšířil počet stanovišť na 12. Na každém pak měli k dispozici 3 pokusy. Změna systému, kdy každé družstvo absolvovalo celý okruh pohromadě s jedním rozhodčím se osvědčila a celá soutěž byla účastníky hodnocena jako velmi vydařená. Excelovali střelci z Krásného Pole a pouze v jednotlivcích jim vypálil rybník a první místo obsadil Martin Hyžák z Horní Lhoty, který své obci pomohl k třetímu místu za domácí Velkou Polomí. V celkovém pořadí VSH se boj na předních místech velmi vyrovnal a první pětici dělí od sebe pouhé 4 body... Takže je v závěrečných disciplínách o co bojovat. Velký dík patří 1. indiánské zbrojovce Velká Polom a jejím zaměstnancům za perfektní přípravu okruhu a pomoc při obsazení postů rozhodčích.

Kamil Drozdek

Badminton 23. 3. Plesná

Badminton je dramatická hra a když se pořadí na prvních třech místech musí rozhodovat až třetím kritériem (1. Celkový počet bodů (1 bod za vítězné utkání) 2. Vzájemný zápas – případně minitabulka ze vzájemných zápasů družstev se stejným počtem bodů 3. Rozdíl míčů v tabulce vzájemných zápasů) , může se stát chybka. Konečné pořadí dnešního turnaje: 1. Plesná, 2. Olbramice, 3 Polanka n.O. Jinak se turnaj vydařil, ani zkrácení hry do 15 kvůli vyššímu počtu obcí nepřineslo snížení kvality turnaje.

Slalom 14.2. Skalka

Čtvrteční slalom na Skalce sliboval podle předpovědi počasí rozměklou trať, ale opak byl pravdou. Skvěle udržovaná sjezdovka ani po dvou kolech nepovolila, takže proběhl regulérní závod, kde se o přední pozice bily obce známé svými lyžařskými klany , Klimkovice s Janalíky, Horní Lhota Kořistky, Velká Polom Němci a Zděbly, nově přistoupivší Vřesina s Lukášem Vrzgulou a Barborou Dosoudilovou. Ostatní obce bez výrazných osobností se závodní lyžařskou historií mohly využít možnosti zblízka vidět špičkové lyžování v brankách a zkusit štěstí v jejich zdolávání. První soutěží nového ročníku se nejlépe prokličkovala Velká Polom se všemi svými závodníky v první desítce, druhá skončila Vřesina a třetí Klimkovice. Kuriozitou byl shodný čas nejlepšího kola Jana Němce a Lukáše Vrzguly, kde o konečném umístění rozhodl součet obou kol.

24. ročník VSH

se rozrostl o další dvě obce, které se již v minulosti soutěže účastnily, Vřesinu a Dobroslavice. Vřesina se ihned podílí na spolupořadatelství loňské novinky soutěže, lyžařského slalomu na Skalce, který se odehraje 14. února a Dobroslavice přebírají běžeckou soutěž po Dolní Lhotě, která si letos bere organizační pauzu.

bohužel se do programu po letošní slabé účasti a hlasování obcí nevešla soutěž v požárním útoku. Opět se ovšem vrátil stolní tenis, takže počet soutěží zůstal stejný, tedy 12.